import RENAULT 8 S din Franta sau Spania

gsa
Membru Nou
Mesaje: 2
Membru din: 17 Aug 2012, 18:54

import RENAULT 8 S din Franta sau Spania

Mesaj de gsa » 22 Aug 2012, 21:28

Salut tututor,

E prima mea postare pe forum si desi inca nu am o Dacie 1100 ma gandesc sa cumpar una din Franta sau Spania ,de preferat modelul S sau TS(asta ptr ca incep sa cred ca este imposbil de gasit o 1100S in tara)
Daca puteti sa ma ajutati cu date referitoare la inscrierea in RO? ce taxe am de platit in cazul asta?
Mutumesc anticipat,
GSA

gsa
Membru Nou
Mesaje: 2
Membru din: 17 Aug 2012, 18:54

Re: import RENAULT 8 S din Franta sau Spania

Mesaj de gsa » 06 Sep 2012, 14:14

multmesc pentru numarul mare de mesaje primite(sic!).vroiam doar sa intreb care sunt implicatiile pentru a aduce in tara o masina veche de 40 ani.

Avatar utilizator
rach3ta
Membru Fidel
Mesaje: 472
Membru din: 23 Noi 2010, 23:32
Localitate: Bucuresti-0746074248/0724114338
Contact:

Re: import RENAULT 8 S din Franta sau Spania

Mesaj de rach3ta » 06 Sep 2012, 14:28

Nu cred ca sunt multi pe forum care stiu aceste detalii si probabil cine stie despre ce este vorba nu intra prea des pe forum, de aceea nu ai primit niciun raspuns.
Dacia 1100 - 1971
Skoda Octavia 1.9TDI - 2004

Avatar utilizator
tunderbird
Membru Veteran
Mesaje: 1141
Membru din: 27 Mar 2008, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: import RENAULT 8 S din Franta sau Spania

Mesaj de tunderbird » 06 Sep 2012, 16:58

O aduci cu acte de vanzare cumparare in regula de acolo, obtii atestat de vehicul istoric de la RCR, mergi la RAR si ii faci CIV cu mentiunea "Vehicul istoric" + ITP + Autentificare, dupa care o inmatriculezi dupa procedura obisnuita fara sa platesti taxa de poluare.

Cu actele nu-i chiar atat de complicat precum pare... cea mai importanta este starea masinii... trebuie sa fie perfecta, ca sa sa poata trece de RCR si de RAR... si nu in ultimul rand, banii (pentru achizitia masinii, pentru transport in Romania, pentru taxele RCR si RAR, inmatriculare, talon, numere rosii, etc)... ca fara ei nu prea ai cum sa faci.
"Nu sunt destept, dar cand privesc in jur prind curaj."
Ion Creanga

Avatar utilizator
radames
Membru Veteran
Mesaje: 1232
Membru din: 27 Mar 2008, 13:20
Localitate: B / W / I / F
Contact:

Re: import RENAULT 8 S din Franta sau Spania

Mesaj de radames » 07 Sep 2012, 21:36

Singura chestie pe care eu o cunosc referitor la Renault 8, este ca a existat modelul S -la cele produse din fabrica; cele cu TS, cred ca sunt modele de "upgrade", ceva mai recente; tunderbird, poti confirma?

Avatar utilizator
mihu
Membru Veteran
Mesaje: 1110
Membru din: 27 Mar 2008, 12:21
Localitate: Bucureşti, Calea Moşilor
Contact:

Re: import RENAULT 8 S din Franta sau Spania

Mesaj de mihu » 07 Sep 2012, 22:33

8 TS(modelul omolog al lui R8 S) este produs in Spania. Din pacate nu este chiar la fel cu originalul R8 S.
ImagineImagine

Tunderbird cred ca explicat cel mai bine, in caz ca nu o inscrii ca vechicul istoric, platesti taxa de inmatriculare ca la orice masina adusa de afara si o inscrii aici in Romania fara nici o problema.
Желтово́дский Тро́ицкий Мака́рьев монасты́рь or Свя́то-Тро́ице-Мака́рьево-Желтово́дский же́нский монасты́рь
When a little is good, more is better and too much is perfect!

Avatar utilizator
tunderbird
Membru Veteran
Mesaje: 1141
Membru din: 27 Mar 2008, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: import RENAULT 8 S din Franta sau Spania

Mesaj de tunderbird » 08 Sep 2012, 00:26

Cu completarea ca acea taxa este ENORMA! :#-o

Dar se poate recupera dand statul roman in judecata.
Reusita este sigura, dar trebuie sa astepti cam un an pana la recuperarea banilor.
"Nu sunt destept, dar cand privesc in jur prind curaj."
Ion Creanga

Scrie răspuns

Înapoi la “Anunturi diverse”